Infolinia: 62 741-92-67
Brak produktów
Walka ze smogiem – czy kotły 5 klasy mogą być decydującą bronią?
Kotły CO 5 klasy - niskie koszty ogrzewania i olbrzymia korzyść dla środowiska
Kotły z podajnikiem 5 klasy - wygoda i ekologia w Twoim domu!
Piec na pellet czy ekogroszek?
Kotły 5 klasy - jakie właściwości pieca warto znać przed jego zakupem?
Program czyste powietrze Pleszew - dofinansowanie kotłów
Dlaczego kotły ekologiczne 5 generacji?
Kotły 5 klasy – czy są warte medialnej burzy?
Piec na ekogroszek – czy to dobra inwestycja?
Kotły 5 klasy – odmienią ogrzewanie w Twoim domu
Kotły CO 5 klasy, a jakość powietrza
Co wybrać: kocioł na ekogroszek czy kocioł na pellet?
Dobry piec na ekogroszek – pytamy fachowca jak dobrać odpowiedni kocioł CO
Jak dobrać kocioł na ekogroszek?
Kocioł 5 klasy a szara, polska rzeczywistość
Kotły 5 klasy narzędziem do walki ze smogiem
Co wyróżnia kocioł 5 klasy? Sprawdź, zanim kupisz
Kotły 5 klasy, czyli skuteczna walka ze smogiem
Drewniane altanki ogrodowe - pomysł na ogród
Zobacz wszystko
Wybór kotła CO to niełatwa sprawa. W dobie tak dynamicznie zmieniających się regulacji prawnych i ekologicznych, trudno znaleźć rozwiązanie idealne. Zwykle argumentem decydującym jest cena opału. Mimo dobrych intencji w kierunku ekologii, polscy konsumenci nie przestaną kalkulować, ile kosztuje ich okres grzewczy. Zostaje zatem pytanie: pellet czy ekogorszek? Oto kilka argumentów, które być może pomogą w wyborze optymalnego wariantu do swojej kotłowni.
W kwestii popularności piece na ekogroszek (oczyszczony węgiel o normowanych rozmiarach i kaloryczności) nie odstają piecom na pellet. Oba warianty są najczęściej wybieranymi kotłami na paliwa stałe. Wspólnym mianownikiem jest bardzo podobna eksploatacja kotła CO. Kotły z podajnikiem posiadają system automatycznego zasilania opałem. Ekogroszek i pellet pobierane są z zasobnika i poprzez podajnik kierowane do komory spalania. Od strony funkcjonalnej, kotły na ekogroszek są podobne do kotłów na pellet.
Warto zaznaczyć, że w przypadku kotłów ekologicznych i ekonomicznych, nie warto stawiać na uniwersalność. Wybór kotła, który spala zarówno ekogroszek jak i pellet to opcja mało wydajna. Z pozoru wielofunkcyjny piec grzewczy zazwyczaj wykazuje się bardzo niską efektywnością spalania i jest dosyć awaryjny.
W procesie spalania, piece na pellet mają pewną zaletę – produkowana jest bardzo mała ilość popiołu, średnio do 1%. Kotły z podajnikiem na ekogroszek produkują około 12% popiołów. A zatem z tony spalonego pelletu zostanie zaledwie 10 kg popiołów, podczas gdy ekogroszek wygeneruje ich aż 100 kg. A zatem czas i nakłady na czyszczenie kotła CO znacząco się różnią w przypadku tych dwóch rodzajów pieców.
Jeśli zaś spojrzymy na kotły na ekogroszek, rzuci nam się w oczy inna zależność. Chodzi o kaloryczność obu rodzajów opału. Ekogroszek spala się wydajniej – tona tego materiału opałowego jest bardziej wydajna, niż tona pelletu. Różnica jest znacząca, zużycie pelletu jest około 25% większe niż zużycie ekogroszku. Kotły CO z podajnikiem i sterownikiem oczywiście pozwalają na znaczne oszczędności w tym zakresie, warto jednak wziąć pod uwagę różnicę w kaloryczności (średnio 19 MJ/kg pelletu do 29 MJ/kg ekogroszku).
Od strony ekologicznej na przód wysuwa się wciąż kocioł na pellet. Ekologiczne kotły CO cechują się niską emisją pyłów, dwutlenku węgla oraz związków organicznych. Kotły na ekogroszek są pod tym względem zdecydowanie bardziej emisyjne – ekogroszek, mimo swojej nazwy z przedrostkiem EKO, to wciąż węgiel. Wysoka produkcja popiołów, połączona z emisją spalin, stawia go od strony ekologicznej, w nieco gorszym położeniu, niż piece na pellet.
Warto jednak wspomnieć o kotłach 5 klasy, które spełniają europejskie normy emisyjne oraz są zgodne z dyrektywą Ekoprojekt. Takie piece CO będą już niedługo jedynymi piecami węglowymi na rynku, zgodnie z prawem unijnym nastąpi to już 2020 r.